Expansioner: Skillnad mellan sidversioner
Sofie (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Sofie (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 101: | Rad 101: | ||
|- | |- | ||
| style="background-color:#225a4b;" | Oceanisk framtid | | style="background-color:#225a4b;" | Oceanisk framtid | ||
| style='text-align: center' | | | style='text-align: center' | 6 | ||
| style='text-align: center' | | | style='text-align: center' | 6 | ||
| style='text-align: center' | | | style='text-align: center' | 6 | ||
| style='text-align: center' | | | style='text-align: center' | 18 | ||
|- | |||
| style="color:black; background-color: #e1bfff;" | Virtuell framtid | |||
| style='text-align: center' | 1 | |||
| style='text-align: center' | 1 | |||
| style='text-align: center' | 4 | |||
| style='text-align: center' | 6 | |||
|} | |} | ||
<br /><br /> | <br /><br /> | ||
Rad 176: | Rad 182: | ||
| style='background-color: #7f4285'| 31 || style='background-color: #7f4285'| 90 000 || style='background-color: #7f4285'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 200 || | 520 000 | | style='background-color: #7f4285'| 31 || style='background-color: #7f4285'| 90 000 || style='background-color: #7f4285'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 200 || | 520 000 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #7f4285'| 32 || style='background-color: #7f4285'| 100 000 || style='background-color: #7f4285'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 200 | | style='background-color: #7f4285'| 32 || style='background-color: #7f4285'| 100 000 || style='background-color: #7f4285'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 200 || | 580 000 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #7f4285'| 33 || style='background-color: #7f4285'| 120 000 || style='background-color: #7f4285'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 200 || | 660 | | style='background-color: #7f4285'| 33 || style='background-color: #7f4285'| 120 000 || style='background-color: #7f4285'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 200 || | 660 000 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #ce6404'| 34 || style='background-color: #ce6404'| 140 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 500 | | style='background-color: #ce6404'| 34 || style='background-color: #ce6404'| 140 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 500 || | 760 000 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #ce6404'| 35 || style='background-color: #ce6404'| 160 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 | | style='background-color: #ce6404'| 35 || style='background-color: #ce6404'| 160 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 || style='background-color: #225a4b'| 1 500 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #ce6404'| 36 || style='background-color: #ce6404'| 180 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 | | style='background-color: #ce6404'| 36 || style='background-color: #ce6404'| 180 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 || style='color:black; background-color: #e1bfff'| 1 500 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #ce6404'| 37 || style='background-color: #ce6404'| 200 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 | | style='background-color: #ce6404'| 37 || style='background-color: #ce6404'| 200 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 || style='color:black; background-color: #e1bfff'| 1 500 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #ce6404'| 38 || style='background-color: #ce6404'| 230 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 | | style='background-color: #ce6404'| 38 || style='background-color: #ce6404'| 230 000 || style='background-color: #ce6404'| 600 || style='color:black; background-color: #e1bfff'| 1 500 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #a72926'| 39 || style='background-color: #a72926'| 260 000 || style='background-color: #a72926'| 600 | | style='background-color: #a72926'| 39 || style='background-color: #a72926'| 260 000 || style='background-color: #a72926'| 600 || style='color:black; background-color: #e1bfff'| 1 500 | ||
|- | |- | ||
| style='background-color: #a72926'| 40 || style='background-color: #a72926'| 300 000 || style='background-color: #a72926'| 600 | | style='background-color: #a72926'| 40 || style='background-color: #a72926'| 300 000 || style='background-color: #a72926'| 600 | ||
Rad 279: | Rad 285: | ||
|- | |- | ||
| style=" background-color:#225a4b;"| 83 || style="background-color:#225a4b;"| 6 000 000 || style="background-color:#225a4b;"| 1 200 | | style=" background-color:#225a4b;"| 83 || style="background-color:#225a4b;"| 6 000 000 || style="background-color:#225a4b;"| 1 200 | ||
|- | |||
| style=" background-color:#225a4b;"| 84 || style="background-color:#225a4b;"| 6 300 000 || style="background-color:#225a4b;"| 1 200 | |||
|- | |||
| style=" background-color:#225a4b;"| 85 || style="background-color:#225a4b;"| 6 600 000 || style="background-color:#225a4b;"| 1 200 | |||
|- | |||
| style="color: black; background-color: #e1bfff;"| 86 || style="color: black; background-color: #e1bfff;"| 7 000 000 || style="color: black; background-color: #e1bfff;"| 1 400 | |||
|- | |||
| style="color: black; background-color: #e1bfff;"| 87 || style="color: black; background-color: #e1bfff;"| 7 500 000 || style="color: black; background-color: #e1bfff;"| 1 400 | |||
|} | |} |
Versionen från 25 september 2018 kl. 00.17
Expansioner:
Strikt talat, är ditt byggnadsställe även en resurs i din stad - du kommer märka snabbt att den tillgängliga ytan är begränsad. Men du behöver inte konstant sälja byggnader - du kan öka storleken på din stad. För att göra detta, måste du låsa upp expansioner. Utforska teknologier för detta ändamål eller erövra provinser på kontinentkartan för att ge dig expansioner. Du kan hitta dem i din byggnadsmeny - betala kostnaden och placera dem intill din stad. Extra expansioner är tillgängliga för diamanter eller medaljer. men expandera eller riva ner är inte den enda lösningen för att få plats med fler byggnader i din stad - jämför byggnader genom att betrakta deras storlek och verkan. Mindre, mer effektiva byggnader kommer hjälpa till med att spara plats! |
Nedan kan du se en tabell med alla expansionstyper från varje tidsålder. Det finns 3 sorters expansioner: de som du kan få från forskningsträdet eller kampanjkartan, de som du kan köpa med Diamanter, och de som du kan köpa med medaljer. Medaljexpansioner är inte bundna till tidsåldrar.
Forskningsträd | Kampanj | Premium | Totalt per era | |
Bronsålder | 4 | 1 | 2 | 7 |
Järnålder | 5 | 2 | 2 | 9 |
Tidig medeltid | 4 | 2 | 2 | 8 |
Högmedeltid | 5 | 2 | 2 | 9 |
Senmedeltid | 5 | 3 | 2 | 10 |
kolonialålder | 3 | 2 | 2 | 7 |
Industriålder | 2 | 3 | 2 | 7 |
Progressiva eran | 2 | 2 | 2 | 6 |
Modern tid | 2 | 2 | 2 | 6 |
Postmodern tid | 2 | 2 | 2 | 6 |
Nutid | 2 | 2 | 2 | 6 |
Morgondagen | 2 | 2 | 2 | 6 |
Framtiden | 2 | 2 | 2 | 6 |
Arktisk framtid | 3 | 3 | 3 | 9 |
Oceanisk framtid | 6 | 6 | 6 | 18 |
Virtuell framtid | 1 | 1 | 4 | 6 |
Expansionskostnader :