Nivåkostnader: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Fredrik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Emess (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 73: | Rad 73: | ||
| style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;"> 12 av varje vara</span> | | style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;"> 12 av varje vara</span> | ||
| style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;"> 24 av varje vara</span> | | style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;"> 24 av varje vara</span> | ||
|- | |||
| style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | Oceanisk Framtid | |||
| style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;">6 AF Varor</span> | |||
| style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | 12 OF Varor | |||
| style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | 24 OF Varor | |||
|- | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | Virtuell Framtid | |||
| style="text-align: center; background-color: #225a4b;" | 7 OF Varor | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 14 VF Varor | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 28 VF Varor | |||
|- | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | Rymdålder Mars | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 9 VF Varor | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 18 RM Varor | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 36 RM Varor | |||
|- | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">Rymdålder Asteroidbältet</span> | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 10 RM Varor | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">20 RA Varor</span> | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">40 RA Varor</span> | |||
|} | |} |
Versionen från 15 oktober 2020 kl. 19.30
Kostnaden för att låsa upp en svårighetsgrad beror på antal imperiemedlemmar och deras tidsålder när expeditionen börjar. Varje spelare genererar en kostnad baserad på deras tidsålder. Ditt imperium måste betala hela summan för alla imperiemedlemmar för att låsa upp svårighetsgraden, vilken då blir tillgänglig för alla spelare i imperiet som deltar i expeditionen. Kostnader för svårighetsgrad I är gratis!
Notera att siffrorna som listas avser antalet av varje vara i den tidsåldern. Som exempel där det står 2 varor från Järnåldern, innebär 2 av varje vara från Järnåldern (vilket ger en kostnad av totalt 10 varor, eftersom det är 5 varor i varje tidsålder).
Spelarens tidsålder | Kostnad Svårighetsgrad II | Kostnad Svårighetsgrad III | Kostnad Svårighetsgrad IV |
---|---|---|---|
Järnålder | 2 av varje vara | 4 av varje vara | 8 av varje vara |
Tidig medeltid | 2 av varje vara | 4 av varje vara | 8 av varje vara |
Högmedeltid | 3 av varje vara | 6 av varje vara | 12 av varje vara |
Senmedeltid | 4 av varje vara | 8 av varje vara | 16 av varje vara |
Kolonialålder | 4 av varje vara | 8 av varje vara | 16 av varje vara |
Industriålder | 5 av varje vara | 10 av varje vara | 20 av varje vara |
Progressiva eran | 5 av varje vara | 10 av varje vara | 20 av varje vara |
Modern tid | 5 av varje vara | 10 av varje vara | 20 av varje vara |
Postmodern tid | 5 av varje vara | 10 av varje vara | 20 av varje vara |
Nutid | 5 av varje vara | 10 av varje vara | 20 av varje vara |
Morgondagen | 6 av varje vara | 12 av varje vara | 24 av varje vara |
Framtiden | 6 av varje vara | 12 av varje vara | 24 av varje vara |
Arktisk framtid | 6 av varje vara | 12 av varje vara | 24 av varje vara |
Oceanisk Framtid | 6 AF Varor | 12 OF Varor | 24 OF Varor |
Virtuell Framtid | 7 OF Varor | 14 VF Varor | 28 VF Varor |
Rymdålder Mars | 9 VF Varor | 18 RM Varor | 36 RM Varor |
Rymdålder Asteroidbältet | 10 RM Varor | 20 RA Varor | 40 RA Varor |