Nivåkostnader: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Emess (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
mIngen redigeringssammanfattning |
||
(5 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
Kostnaden för att låsa upp en svårighetsgrad beror på antal imperiemedlemmar och deras tidsålder när expeditionen börjar. Varje spelare genererar en kostnad baserad på deras tidsålder. Ditt imperium måste betala hela summan för alla imperiemedlemmar för att låsa upp svårighetsgraden, vilken då blir tillgänglig för alla spelare i imperiet som deltar i expeditionen. Kostnader för svårighetsgrad I är gratis! | Kostnaden för att låsa upp en svårighetsgrad beror på antal imperiemedlemmar och deras tidsålder när expeditionen börjar. Varje spelare genererar en kostnad baserad på deras tidsålder. Ditt imperium måste betala hela summan för alla imperiemedlemmar för att låsa upp svårighetsgraden, vilken då blir tillgänglig för alla spelare i imperiet som deltar i expeditionen. Kostnader för svårighetsgrad I är gratis! | ||
<span style="color:#ffff00">'''Notera att siffrorna som listas avser antalet av varje vara i den tidsåldern.''' | <span style="color:#ffff00">'''Notera att siffrorna som listas avser antalet av varje vara i den tidsåldern.''' Till exempel där det står ''"2 JÅ"'', innebär det '''''2 av varje vara från Järnåldern''''' (vilket ger en kostnad av totalt 10 varor, eftersom det är 5 varor i varje tidsålder).</span> | ||
{| | {| | ||
! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Spelarens tidsålder | ! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Spelarens tidsålder | ||
! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Kostnad | ! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Kostnad nivå II | ||
! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Kostnad | ! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Kostnad nivå III | ||
! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Kostnad | ! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Kostnad nivå IV | ||
! style="text-align: center; font-weight: bold;" | Kostnad nivå V | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#984420;" | Järnålder | | style="text-align: center; background-color:#984420;" | Järnålder | ||
| style="text-align: center; background-color:#984420;" | 2 | | style="text-align: center; background-color:#984420;" | 2 JÅ | ||
| style="text-align: center; background-color:#984420;" | 4 | | style="text-align: center; background-color:#984420;" | 4 JÅ | ||
| style="text-align: center; background-color:#984420;" | 8 | | style="text-align: center; background-color:#984420;" | 8 JÅ | ||
| style="text-align: center; background-color:#984420;" | 32 JÅ | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | Tidig medeltid | | style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | Tidig medeltid | ||
| style="text-align: center; background-color:#984420;" | 2 | | style="text-align: center; background-color:#984420;" | 2 JÅ | ||
| style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | 4 | | style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | 4 TM | ||
| style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | 8 | | style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | 8 TM | ||
| style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | 32 TM | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | Högmedeltid | | style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | Högmedeltid | ||
| style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | 3 | | style="text-align: center; background-color:#4e8144;" | 3 TM | ||
| style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | 6 | | style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | 6 HMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | 12 | | style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | 12 HMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | 48 HMT | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | Senmedeltid | | style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | Senmedeltid | ||
| style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | 4 | | style="text-align: center; background-color:#2f8e8e;" | 4 HMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | 8 | | style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | 8 SMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | 16 | | style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | 16 SMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | 64 SMT | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | Kolonialålder | | style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | Kolonialålder | ||
| style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | 4 | | style="text-align: center; background-color:#7f4285;" | 4 SMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | 8 | | style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | 8 KÅ | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | 16 | | style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | 16 KÅ | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | 64 KÅ | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#a72926;" | Industriålder | | style="text-align: center; background-color:#a72926;" | Industriålder | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | 5 | | style="text-align: center; background-color:#ce6404;" | 5 KÅ | ||
| style="text-align: center; background-color:#a72926;" | 10 | | style="text-align: center; background-color:#a72926;" | 10 IND | ||
| style="text-align: center; background-color:#a72926;" | 20 | | style="text-align: center; background-color:#a72926;" | 20 IND | ||
| style="text-align: center; background-color:#a72926;" | 80 IND | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | Progressiva eran | | style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | Progressiva eran | ||
| style="text-align: center; background-color:#a72926;" | 5 | | style="text-align: center; background-color:#a72926;" | 5 IND | ||
| style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | 10 | | style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | 10 PE | ||
| style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | 20 | | style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | 20 PE | ||
| style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | 80 PE | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#465d88;" | Modern tid | | style="text-align: center; background-color:#465d88;" | Modern tid | ||
| style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | 5 | | style="text-align: center; background-color:#b6895b;" | 5 PE | ||
| style="text-align: center; background-color:#465d88;" | 10 | | style="text-align: center; background-color:#465d88;" | 10 MT | ||
| style="text-align: center; background-color:#465d88;" | 20 | | style="text-align: center; background-color:#465d88;" | 20 MT | ||
| style="text-align: center; background-color:#465d88;" | 80 MT | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | Postmodern tid | | style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | Postmodern tid | ||
| style="text-align: center; background-color:#465d88;" | 5 | | style="text-align: center; background-color:#465d88;" | 5 MT | ||
| style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | 10 | | style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | 10 PMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | 20 | | style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | 20 PMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | 80 PMT | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | Nutid | | style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | Nutid | ||
| style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | 5 | | style="text-align: center; background-color:#8d9292;" | 5 PMT | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | 10 | | style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | 10 NT | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | 20 | | style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | 20 NT | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | 80 NT | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#22272c;" | Morgondagen | | style="text-align: center; background-color:#22272c;" | Morgondagen | ||
| style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | 6 | | style="text-align: center; background-color:#ce654a;" | 6 NT | ||
| style="text-align: center; background-color:#22272c;" | 12 | | style="text-align: center; background-color:#22272c;" | 12 MD | ||
| style="text-align: center; background-color:#22272c;" | 24 | | style="text-align: center; background-color:#22272c;" | 24 MD | ||
| style="text-align: center; background-color:#22272c;" | 96 MD | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | | | style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | Framtidens era | ||
| style="text-align: center; background-color:#22272c;" | 6 | | style="text-align: center; background-color:#22272c;" | 6 MD | ||
| style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | 12 | | style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | 12 FT | ||
| style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | 24 | | style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | 24 FT | ||
| style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | 96 FT | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;">Arktisk framtid</span> | | style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;">Arktisk framtid</span> | ||
| style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | 6 | | style="text-align: center; background-color:#8dc73f;" | 6 FE | ||
| style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;"> 12 | | style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;">12 AF</span> | ||
| style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;"> 24 | | style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;">24 AF</span> | ||
| style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;">96 AF</span> | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | Oceanisk Framtid | | style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | Oceanisk Framtid | ||
| style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;">6 AF | | style="text-align: center; background-color:#e9f7f7;" | <span style="color: black;">6 AF</span> | ||
| style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | 12 OF | | style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | 12 OF | ||
| style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | 24 OF | | style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | 24 OF | ||
| style="text-align: center; background-color:#225a4b;" | 96 OF | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | Virtuell Framtid | | style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | Virtuell Framtid | ||
| style="text-align: center; background-color: #225a4b;" | 7 OF | | style="text-align: center; background-color: #225a4b;" | 7 OF | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 14 VF | | style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 14 VF | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 28 VF | | style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 28 VF | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 112 VF | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | Rymdålder Mars | | style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | Rymdålder Mars | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 9 VF | | style="text-align: center; color: black; background-color: #e1bfff;" | 9 VF | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 18 | | style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 18 RÅM | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 36 | | style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 36 RÅM | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 144 RÅM | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">Rymdålder Asteroidbältet</span> | | style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">Rymdålder Asteroidbältet</span> | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 10 | | style="text-align: center; color: black; background-color: #ffcbc1;" | 10 RÅM | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">20 | | style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">20 RÅAB</span> | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">40 | | style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">40 RÅAB</span> | ||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">160 RÅAB</span> | |||
|- | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #99540b;" | Rymdålder Venus | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #271e2c;" | <span style="color: #34A8AB;">11 RÅAB</span> | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #99540b;" | 22 RÅV | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #99540b;" | 44 RÅV | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #99540b;" | 176 RÅV | |||
|- | |||
| style="text-align: center; color: Black; background-color: #b0e7db;" | Rymdålder Jupiters måne | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #99540b; | 12 RÅV | |||
| style="text-align: center; color: Black; background-color: #b0e7db;" | 24 RÅJM | |||
| style="text-align: center; color: Black; background-color: #b0e7db;" | 48 RÅJM | |||
| style="text-align: center; color: Black; background-color: #b0e7db;" | 192 RÅJM | |||
|- | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #255a3e;" | Rymdålder Titan | |||
| style="text-align: center; color: black; background-color: #b0e7db;" | 13 RÅJM | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #255a3e;" | 26 RÅT | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #255a3e;" | 52 RÅT | |||
| style="text-align: center; color: white; background-color: #255a3e;" | 208 RÅT | |||
|} | |} |
Nuvarande version från 6 juli 2023 kl. 19.28
Kostnaden för att låsa upp en svårighetsgrad beror på antal imperiemedlemmar och deras tidsålder när expeditionen börjar. Varje spelare genererar en kostnad baserad på deras tidsålder. Ditt imperium måste betala hela summan för alla imperiemedlemmar för att låsa upp svårighetsgraden, vilken då blir tillgänglig för alla spelare i imperiet som deltar i expeditionen. Kostnader för svårighetsgrad I är gratis!
Notera att siffrorna som listas avser antalet av varje vara i den tidsåldern. Till exempel där det står "2 JÅ", innebär det 2 av varje vara från Järnåldern (vilket ger en kostnad av totalt 10 varor, eftersom det är 5 varor i varje tidsålder).
Spelarens tidsålder | Kostnad nivå II | Kostnad nivå III | Kostnad nivå IV | Kostnad nivå V |
---|---|---|---|---|
Järnålder | 2 JÅ | 4 JÅ | 8 JÅ | 32 JÅ |
Tidig medeltid | 2 JÅ | 4 TM | 8 TM | 32 TM |
Högmedeltid | 3 TM | 6 HMT | 12 HMT | 48 HMT |
Senmedeltid | 4 HMT | 8 SMT | 16 SMT | 64 SMT |
Kolonialålder | 4 SMT | 8 KÅ | 16 KÅ | 64 KÅ |
Industriålder | 5 KÅ | 10 IND | 20 IND | 80 IND |
Progressiva eran | 5 IND | 10 PE | 20 PE | 80 PE |
Modern tid | 5 PE | 10 MT | 20 MT | 80 MT |
Postmodern tid | 5 MT | 10 PMT | 20 PMT | 80 PMT |
Nutid | 5 PMT | 10 NT | 20 NT | 80 NT |
Morgondagen | 6 NT | 12 MD | 24 MD | 96 MD |
Framtidens era | 6 MD | 12 FT | 24 FT | 96 FT |
Arktisk framtid | 6 FE | 12 AF | 24 AF | 96 AF |
Oceanisk Framtid | 6 AF | 12 OF | 24 OF | 96 OF |
Virtuell Framtid | 7 OF | 14 VF | 28 VF | 112 VF |
Rymdålder Mars | 9 VF | 18 RÅM | 36 RÅM | 144 RÅM |
Rymdålder Asteroidbältet | 10 RÅM | 20 RÅAB | 40 RÅAB | 160 RÅAB |
Rymdålder Venus | 11 RÅAB | 22 RÅV | 44 RÅV | 176 RÅV |
Rymdålder Jupiters måne | 12 RÅV | 24 RÅJM | 48 RÅJM | 192 RÅJM |
Rymdålder Titan | 13 RÅJM | 26 RÅT | 52 RÅT | 208 RÅT |